צור קשר
072-3943212תסמונת הפה השורף

בית / רפואת הפה / תסמונת הפה השורף

"שורף לי בלשון״, או בשם הרפואי – תסמונת הפה השורף.

 

מדובר בתחושה של צריבה, בדר"כ על גב הלשון, אולם גם בחניכיים ובריריות השפתיים, ללא כל סיבה נראית לעין. הצריבה מתחזקת בדר"כ בשעות אחר הצהריים והערב ואינה מעירה משינה בלילה. המטופלים מתארים תחושה של דקירות, כמו סיכה, או צריבה כמו לאחר אכילת פלפל חריף.

 

התסמונת מוכרת יותר בשם "תסמונת הפה השורף" או בשמה המקצועי Burning Mouth Syndromeׂׂ) – BMS) והיא אופיינית בדרך כלל לנשים, בגיל המעבר.

 

החולים הללו עוברים בדר"כ בירור יסודי הכולל בדיקות דם מקיפות, משטח לשון (שאינו אבחנתי, ועל כך בפעם אחרת), בדיקות אף-אוזן וגרון  ולעיתים אפילו גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה בנסיון למצוא ממצא שיסביר את התחושה הקשה בפה.

 

הצריבה נמשכת כשנה עד שנה וחצי ובדרך כלל חולפת בצורה ספונטנית כמו שהופיעה. יש מקרים שהיא חוזרת מדי פעם בפעם.

 

אבחון של תסמונת הפה השורף

האיבחון נעשה ע"י רופא שיניים מומחה ברפואת הפה, שהתמחותו מחלות חלל הפה והוא השולל גורמים שיכולים לגרום לצריבה כמו חוסר ברזל ו-ויטמינים (חומצה פולית, B12) או  סוכרת, המצריכה טיפולי שיניים מיוחדים לחולי סכרת. כמו כן, יש לשלול מחלות הפוגעות בחלל הפה (שהנפוצה בהן היא ליכן פלנוס). הרופא גם יבדוק את הפה וישלול מקור דנטלי התורם תחושת האי-נוחות (כמו אבנית רבה או שיניים רקובות).

 

הצריבה בדר"כ מופיעה על רקע חרדה ומתח נפשי (נפוצה באנשים החוששים ממחלות ממאירות) וכיום נוטים לטפל בה באמצעות תרופות נוגדות דיכאון ממשפחת SSRI. יש צורך ב – 8 שבועות של טיפול לפחות, על מנת לקבל שיפור מסוים בתחושה.

 

אין ספק שמדובר בתסמונת מעיקה ומציקה, שהטיפול בה הוא להרגיע את המטופל. אבל איך אפשר להירגע כשכל כך שורף בפה?!

תסמונת הפה השורף