צור קשר
072-3943212אבחון וטיפול במחלות הפה

בית / רפואת הפה / אבחון וטיפול במחלות הפה

ישנן מחלות עור רבות הפוגעות גם בריריות חלל הפה. הנפוצה מכולן היא מחלת הליכן פלנוס (ילפת שטוחה או Lichen Planus). זוהי מחלה המתבטאת בארבע צורות עיקריות: הצורה הלבנה, הצורה האדומה (אטרופית), הצורה האירוזיבית והצורה הכיבית.

 

לרוב, ליכן פלנוס מתבטאת כנגעים רשתיים, לבנים, שאינם מתקלפים על ריריות הפה והלשון. בצורות הקשות יותר, נוצרים כיבים ושלפוחיות קטנות המלווים באטרופיה (הפיכה של הריריות לדקות יותר) ואודם. היא עלולה לגרום לצריבה בחלל הפה ולכאבים.

 

ליכן פלנוס עלולה לערב גם את החניכיים וליצור דלקת וקילוף שלהם, ומכאן השם – desquamative gingivitis.

ישנן צורות של המחלה שעלולות להפוך לממאירות (סרטניות) ולכן חשוב להיות במעקב רופא שיניים מומחה לרפואת הפה אחת לחצי שנה לפחות.

 

מחלת עור נוספת הפוגעת בחלל הפה היא פמפיגוס וולגריס (Pemphigus Vulgaris). מדובר במחלת עור שלפוחיתית, המתפרצת קודם בחלל הפה ואח"כ מתפשטת לגוף כולו. זוהי מחלה אוטואימונית, בה הגוף מייצר נוגדנים כנגד מבנים באפיתל – השכבה החיצונית של העור. ללא טיפול, המחלה מביאה למוות של החולים בה.

 

מחלות עור אחרות המתבטאות בחלל הפה הן מחלות שלפוחיתיות מקבוצת הפמפיגואידים. בניגוד לפמפיגוס, כאן הנוגדנים נוצרים כנגד החיבור בין השכבה החיצונית לשכבת הביניים בעור ובריריות. מחלות אלו אינן מסכנות חיים, אולם הן עלולות לתקוף את העיניים ולגרום לעיוורון.

 

בכל הופעה של שלפוחיות ופצעים בחלל הפה, חשוב לאבחן בזמן ולקבל טיפול. הטיפול מתבסס על סטרואידים ותרופות המדכאות את מערכת החיסון.

 

אנשים הסובלים ממחלות עור בחלל הפה, חייבים להקפיד על היגיינה של חלל הפה, ביקורים סדירים אצל השיננית ואצל רופא השיניים. כל מצב שבו קיים זיהום בשיניים, עלול לגרום להתלקחות המחלה בריריות ולהחמיר אותה.

 

בתמונה – ליכן פלנוס של חלל הפה.

 

 

ליכן פלנוס של חלל הפה